IKEA

IKEA – świętujemy 20 miesięcy funkcjonowania „Kuchni Spotkań”

IKEA

IKEA – świętujemy 20 miesięcy funkcjonowania „Kuchni Spotkań”

W czerwcu świętowaliśmy 20 miesiąc funkcjonowania Kuchni Spotkań IKEA. Z tej okazji przygotowaliśmy już trzecią odsłonę kreatywnej komunikacji dla tego wyjątkowego miejsca w Warszawie. Skupiliśmy się na temacie wytrzymałości, którą szczycą się kuchnie. Motyw przewodni komunikacji powiązaliśmy z trwającą wówczas kampanią ATL promującą kuchnie. W warstwie wizualnej skorzystaliśmy z doodli, łącząc je z zielonymi akcentami obecnymi w kreacjach w sklepach IKEA. Na profilu Kuchni Spotkań na Facebooku wprowadziliśmy nową linię narracyjną prezentującą prawdziwe Historie Kuchenne osób, które odwiedzają to miejsce. Gotując i testując Kuchnię Spotkań można też było wziąć udział w specjalnym konkursie, do udziału w którym, zachęcaliśmy na miejscu oraz w social mediach.

IKEA – wyjątkowy employment branding dla IKEA Lublin

IKEA

IKEA – wyjątkowy employment branding dla IKEA Lublin

Każdy nowy sklep IKEA to wielkie wydarzenie. Zarówno dla tych, którzy ostrzą zęby na pierwsze zakupy, jak i dla tych, dla których nowy sklep może stać się nowym miejscem pracy. Zanim sklep otworzy się na klientów, konieczne jest znalezienie znaczącej liczby pracowników. Dla IKEA Lubin przygotowaliśmy wyjątkowy sposób rekrutacji, którego celem było wykorzystanie narzędzi digitalowych do precyzyjnego odnalezienia kandydatów potencjalnie najbardziej zainteresowanych pracą w IKEA. Współpracowaliśmy z wieloma podmiotami, którymi jednocześnie wprowadzaliśmy nowy sklep do kolejnego miasta w Polsce (AW+, K2, Performance Media, HR IKEA, rekruterzy z Lublina), a wspólna praca zaowocowała sukcesem. Kampania została doceniona w międzynarodowym konkursie SAP i po weryfikacji wszystkich projektów z Europy trafiła do 7 najbardziej innowacyjnych projektów rekrutacyjnych w kategorii Innowacje HR.

IKEA Energia Słoneczna dla Domu – promujemy pozytywną energię

IKEA

IKEA Energia Słoneczna dla Domu – promujemy pozytywną energię

IKEA wychodzi poza cztery ściany i dając pozytywną energię kieruje się na…. nasze dachy. Wprowadzenie do sprzedaży instalacji fotowoltaicznych jest kolejnym przykładem na to, że dbanie o zrównoważony rozwój jest wpisane w DNA marki.

W parze z innowacyjnym produktem idą nowoczesne rozwiązana w ramach jego komunikacji w sklepach. W kampanii byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie dwóch spotów promujących nową usługę, kreację strony www oraz programowanie touchscreenów w specjalnych strefach w  sklepach sieci IKEA.

Uwolnij się! Muzyczna promocja limitowanej kolekcji IKEA PS2017

IKEA

Uwolnij się! Muzyczna promocja limitowanej kolekcji IKEA PS2017

IKEA PS to unikalne, limitowane kolekcje mebli oraz dodatków, które powstają co kilka lat, we współpracy marki IKEA z młodymi i awangardowymi projektantami z całego świata. PS czyli “Post Scriptum” to wyjątkowo designerski dopisek do regularnego asortymentu marki, element świeżości i odwagi w projektowaniu. Kolekcja PS 2017, stworzona przez 17 twórców z całego świata, to czerpiąca inspirację od współczesnych nomadów kwintesencja wolności i niezależności. Jak zatem zakomunikować tak wyjątkową kolekcję? Nasza agencja, odpowiadająca za strategię i koncept kreatywny kampanii, postawiła na niestandardowe formy komunikacji. Połączyliśmy przyświecającą kolekcji ideę wolności i design z muzyką, która stanowi naturalne uzupełnienie artystycznego świata. Poszukując przełożenia tematu wolności na komunikację, nawiązaliśmy współpracę z zespołem Kroki, czego efektem stał się skomponowany przez artystów utwór “PS Freedom” i wyprodukowany przez nas teledysk. Punktem kulminacyjnym kampanii był koncert zespołu Kroki oraz event dziennikarski zrealizowany przez agencję Garden of Words, na którym pojawili się również liczni influencerzy zaproszeni przez agencję influencer marketingu Hash.fm. Niestandardowe połączenie działań marketingowych i komunikacji PR oraz ciekawy efekt artystyczny, zostały docenione nie tylko przez media, szeroko komentujące kampanię i teledysk, ale również przez konsumentów. Potwierdzeniem efektywności świeżego pomysłu kampanii jest nominacja do EFFIE 2017, a skuteczności działań komunikacyjnych nominacja do Złotych Spinaczy 2017.

“Spotkania sąsiedzkie” – eksperyment społeczny promuje kolejny katalog IKEA

IKEA

“Spotkania sąsiedzkie” – eksperyment społeczny promuje kolejny katalog IKEA

Dla wielu Katalog IKEA jest stałym elementem dającym inspiracje do zmian w domach. Jak zatem jeszcze podkręcić atmosferę wokół jego pojawienia się na rynku? Jak sprawić, żeby stał się inspiracją nie tylko dla naszych wnętrz, ale także był synonimem szerszej idei? W natłoku codziennych spraw zdarza nam się zapominać o ludziach, którzy mogą wspólnie z nami tworzyć atmosferę miejsca, w którym mieszkamy. Razem z marką IKEA postanowiliśmy zwrócić uwagę Polaków na ich relacje z sąsiadami. Tak powstał koncept kreatywny eksperymentu społecznego “Spotkania Sąsiedzkie – Poznaj swojego sąsiada”. We współpracy z Danielem Rusinem, Reżyserem Życia udało nam się poruszyć Polskę. Zrealizowany przez nas film był szeroko udostępniany i komentowany w mediach, a marka oprócz niestandardowej promocji katalogu, zwróciła uwagę na istotną kwestie relacji z ludźmi, obok których mieszkamy i którzy mogą razem z nami tworzyć atmosferę miejsc, w których mieszkamy.

IKEA #jesiennezmiany – kampania z serią nagradzanych dokumentów.

IKEA

IKEA #jesiennezmiany – kampania z serią nagradzanych dokumentów.

Jesień to czas, w którym poszukujemy ciepła oraz dbamy o odpowiedni nastrój w naszych domach i mieszkaniach. Letni wystrój zastępowany jest ciepłymi barwami i materiałami pozwalającymi łagodniej pogodzić się ze zmieniającą się aurą za oknem. Ale czy tylko takie zmiany mają miejsce? IKEA postanowiła pokazać, że marka może być towarzyszem zmian nie tylko dotyczących wnętrza, a przede wszystkim tych mniejszych i większych zachodzących w życiu. Chcąc pokazać prawdziwe życie i ciepło, marka sięgnęła po nietypowy w kampaniach reklamowych format dokumentu. Tak powstała seria filmów “Jesienne Zmiany” IKEA, w których na przykładzie autentycznych rodzin i ich życiowych zmian, można zobaczyć, że miejsce na produkty i rozwiązania IKEA jest w każdym polskim domu. W kampanii odpowiadaliśmy za strategię i kreację komunikacji #jesiennezmiany w obszarze digital oraz za realizację dokumentów “Anastazja” oraz “Olek i Franek”. Dokumenty IKEA zyskały uznanie i zdobyły liczne nagrody oraz wyróżnienia, w tym statuetki KTR, Mixx Awards, InnovationAd oraz nominację do Effie 2017.

Rozdział 1, Anastazja
Rozdział 2, Olek i Franek

IKEA „Kuchnia spotkań” – brand experience, czyli nowa jakość w marketingu

IKEA

IKEA „Kuchnia spotkań” – brand experience, czyli nowa jakość w marketingu

Kuchnia Spotkań IKEA to unikalne przedsięwzięcie, wpisujące się w coraz popularniejszy trend brand experience. W kamienicy w centrum Warszawy powstało otwarte dla każdego, klimatyczne miejsce spotkań, przeznaczone do wspólnego gotowania w 10, a nawet 16 osób. Skąd taki pomysł? Polskie kuchnie zazwyczaj są przestrzeniami niewielkimi, a w domach brakuje miejsca do wspólnego gotowania. Dzięki tej inicjatywie IKEA chciała dać Polakom możliwość realnego spędzenia czasu razem w kuchni. Przy okazji, odwiedzające miejsce osoby, mają możliwość poznania funkcji systemu kuchennego METOD, ale przede wszystkim mogą otrzymać coś więcej: wspomnienia oraz przyjemnie spędzony czas w ciekawym i niestandardowym miejscu. Nasza agencja była odpowiedzialna za koncept kreatywny i strategię komunikacji, komunikację w mediach społecznościowych oraz kreację i produkcję materiałów video. Projekt Kuchni Spotkań IKEA otrzymał wiele nagród, między innymi doceniło go jury prestiżowego konkursu Effie – w nowo utworzonej kategorii Brand Experience, wraz z agencjami współpracującymi, zdobyliśmy złoto w 2016 roku.

BIULETYN IKEA FAMILY – szybka i skuteczna komunikacja z klientem

IKEA

BIULETYN IKEA FAMILY – szybka i skuteczna komunikacja z klientem

IKEA FAMILY to nie tylko program lojalnościowy stworzony z myślą o klientach IKEA, ale również komunikacja, w której technologia wspiera kreację, tak aby docierać z ofertą szybko, adekwatnie i skutecznie.
Osoby, które przystąpią do programu, otrzymują periodyk BIULETYN IKEA FAMILY, za pośrednictwem którego, jako pierwsi są informowani o ofertach i promocjach, zaproszeniach na specjalne wydarzenia, a także dostają treści dopasowane do swoich oczekiwań i garść inspiracji.

Odpowiadamy za kreację i produkcję materiałów w programie IKEA FAMILY, przede wszystkim opracowanie layputów, dobór zdjęć, treści tytułów emaili, sms oraz dobór i przygotowanie contetnu do każdej z wysyłek.

Najskuteczniejsza oferta to oferta dobrana do preferencji i oczekiwań konsumenta, dlatego BIULETYN IKEA FAMILY tworzony jest przez nas na podstawie analizy danych i segmentacji dostarczanych przez Loyality Point, firmę odpowiedzialną za zarządzanie bazą danych oraz wysyłkę materiałów w programie IKEA FAMILY. Tworzenie BIULETYNÓW IKEA FAMILY, oprócz wykorzystywania analizy danych do jak najlepszej personalizacji oferty, jest bardzo ściśle powiązane z Real Time Marketingiem i Consumer Live Cylce.

Biuletyny skorelowane są z dostępnymi ofertami promocyjnymi oraz aktualnymi sezonami, a wszystkie wysyłki oparte są o segmentację bazy członków klubu na podstawie kilkunastu parametrów określających potencjalne zainteresowanie daną ofertą produktową. Do każdego z segmentów tworzone są osobne kreacje, tak aby jak najlepiej odpowiadały preferencjom adresata.

Skuteczna realizacja celów w programie IKEA FAMILY możliwa jest dzięki bliskiej współpracy pomiędzy klientem, firmą dostarczającą technologię i dane oraz agencją odpowiedzialną za kreacje i produkcję contentu.

IKEA – „100 pytań 1000 odpowiedzi – Nastolatki”

IKEA

IKEA – „100 pytań 1000 odpowiedzi – Nastolatki”

Dorastanie to okres, w którym rodzi się naturalna potrzeba zmian. Dla nastolatków własny pokój to ważny element wyrażania samych siebie. Jak pomóc rodzicom w urządzeniu przestrzeni dla ich dorastających dzieci?

Dla marki IKEA przygotowaliśmy serię prezentującą inspirujące rozwiązania, dzięki którym łatwiej będzie zaplanować zmiany. „Nastolatki” to kontynuacja formatu „100 pytań 1000 odpowiedzi” stworzonego dla marki IKEA, prezentującego ideę wielu rozwiązań na jeden problem.

Format, który pozwala na realizację zróżnicowanego i dostosowanego do poszczególnych kanałów contentu video podczas jednej sesji nagraniowej, a nawet jednego ujęcia, wykorzystywany jest w całej komunikacji digitalowej marki. Na bazie materiału video przygotowywane są również wysokiej rozdzielczości zdjęcia.

Jak podzielić pokój nastoletniego rodzeństwa?

Jak ułatwić nastolatkowi utrzymanie porządku?

Dlaczego dla nastolatka łóżko jest takie ważne?

Jak z pomysłem urządzić garderobę nastolatki?

IKEA – „100 pytań 1000 odpowiedzi – Kuchnia i Łazienka”

IKEA

IKEA – „100 pytań 1000 odpowiedzi – Kuchnia i Łazienka”

Masz profil na Facebooku, Instagramie, Pintereście, prowadzisz bloga, wysyłasz mailing, wrzucasz kampanię na YouTube i masz jeszcze dodatkowo do zaktualizowania stronę produktową – czyli czeka Cię 6 oddzielnych sesji zdjęciowych, 2 dni produkcji video i kilka dni postprodukcji. W końcu każde medium rządzi się swoimi prawami, czyż nie? Udowodniliśmy, że to wszystko można zrobić… w zaledwie tydzień. Jak?

Aby uniknąć kosztownego i czasochłonnego procesu produkcji potrzebny był format, który w optymalny sposób można wykorzystać w całej komunikacji digitalowej marki.

„Kuchnia” i „Łazienka” to dwie pierwsze części masowego formatu „100 pytań 1000 odpowiedzi”, prezentującego ideę wielu rozwiązań na jeden problem. Celem było stworzenie prostej formy, dającej odpowiedzi na wszystkie potrzeby klientów IKEA.

Dodatkowo autorski proces produkcji Fog Content Agency, należącej do Grupy kalicinscy.com umożliwia realizację zróżnicowanego i dostosowanego do poszczególnych mediów contentu video podczas jednej sesji nagraniowej, a nawet jednego ujęcia. Na bazie materiału video przygotowywane są również wysokiej rozdzielczości zdjęcia.

IKEA – Jak sprawniej operować nożami w kuchni?

Ile zastosowań może mieć kuchenny stół?

IKEA – Jak znaleźć czas i spokój o poranku?

IKEA – Dlaczego w kuchni warto sięgać wyżej?

IKEA – Świeże pomysły na przechowywanie w łazience?

Łazienka ulubionym miejscem całej rodziny?

IKEA – Jak dzięki dodatkom nadać klimat swojej łazience?

Balkon IKEA: praktyczny i magiczny

IKEA

Balkon IKEA: praktyczny i magiczny

Polacy rzadko dbają o wystrój swoich balkonów. Najczęściej traktują je jako mało estetyczny dodatkowy składzik. Aby to zmienić, w wiosennej kampanii zrealizowanej dla IKEA, przygotowaliśmy wyjątkową komunikację odsłaniającą (i to dosłownie) magię i praktyczność balkonów.

Zoptymalizowana pod komunikację digitalową seria video poszerzyła komunikację ATL marki, prezentując różne oblicza balkonów. W 9 filmach zaprezentowaliśmy wymarzone aranżacje z różnych światów i mieszkań. Naszym celem było maksymalne dopasowanie komunikatu do poszczególnych grup docelowych. Wszystko po to, aby móc efektywnie dotrzeć z odpowiednim komunikatem do konsumentów, którzy coraz chętniej czerpią inspiracje i informacje o produktach z internetu.

Za realizację dostosowanego do wymagań komunikacji w digital formatu video odpowiedzialna była należąca do Grupy kalicinscy.com agencja Fog Content Agency.

IKEA – Jak stworzyć sobie własne centrum rozrywki?

IKEA – Wiesz, gdzie możesz przyjmować gości?

IKEA – Marzy Ci się dodatkowy pokój?

IKEA – Chcesz wyczarować sobie komnatę lenistwa?

IKEA – Jak stworzyć sobie rodzinną oranżerię?

IKEA – Chcesz mieć własny tajemniczy ogród?

IKEA – Czym możesz zastąpić wypady za miasto?

IKEA: Poszukiwany, Poszukiwana

IKEA

IKEA: Poszukiwany, Poszukiwana

W pędzie za zasięgami, optymalizacją i konwersją nie możemy zapominać o “pierwotnych” potrzebach, jakie realizują social media. Ludzka twarz marki, którą pokazała IKEA i niesienie zwykłej pomocy, zaowocowały ponadprzeciętnym zaangażowaniem fanów IKEA.

Wszystko zaczęło się od wzruszającego listu, który otrzymał dział PR IKEA od taty trzyletniego Kuby, któremu zaginął ukochany pluszak o imieniu Emilka. Ponieważ poszukiwana maskotka została wycofana z asortymentu sklepów IKEA, trzeba było użyć specjalnych środków aby odnaleźć kotka 😉
Potencjał social mediów został natychmiast dostrzeżony i wykorzystany. Na profilu IKEA.pl umieściliśmy post z prośbą o pomoc w odnalezieniu zaginionej maskotki ze zdjęciem pluszaka. Efekt był błyskawiczny – a zasięg posta imponujący.

Statystyki:
Liczba like’ów: 1.545
Liczba share’ów: 529
Liczba komentarzy: 195
Zasięg: blisko 160k
Budżet: 0, 00 zł  na wsparcie posta

Jak Emilka wróciła do domu?
Także sam „powrót” zaginionej kotki Emilki został wykorzystany jako content na profilu IKEA na Facebooku. Od taty trzyletniego Kuby otrzymaliśmy fotorelację z powrotu Emilki z wakacji (bo taki był oficjalny powód nieobecności kotka w domu). Zobaczcie, jak dobrze Emilka się bawiła!

IKEA: Rozmowy w Poziomie

IKEA

IKEA: Rozmowy w Poziomie

Dla IKEA Polska zrealizowaliśmy cykl wideo “Rozmowy w Poziomie”, który dokumentował Roadshow IKEA 2015.

Byliśmy obecni w mobilnym studio IKEA, jedynym na świecie studio telewizyjnym, które było jednocześnie trzema sypialniami. W siedem tygodni byliśmy w 7 miastach w Polsce. Gościliśmy w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie oraz w Łodzi.

Każdy, odwiedzający mobilne studio IKEA miał okazję zrobić swoją własną okładkę najnowszego katalogu IKEA oraz zasięgnąć porady fizjoterapeutów, którzy radzili jakie łóżko wybrać aby sen był zawsze udany.

Do współpracy przy tym projekcie zaprosiliśmy blogerów oraz Małgorzatę Halber. Obejrzyjcie pierwszy zrealizowany odcinek “Rozmów w poziomie” w stolicy. Polecamy zwłaszcza tym, którzy walczą z bezsennością. #IKEAdobrysen

Rozmowy w Poziomie – Materac Idealny [Gdańsk]

Rozmowy w Poziomie – O leżeniu słów kilka [Poznań]

Rozmowy w Poziomie – Jedzenie w łóżku [Wrocław]

Rozmowy w Poziomie – Jak urządzić małą sypialnię? [Katowice]

Rozmowy w Poziomie – Praca w łóżku [Kraków] 

Rozmowy w Poziomie – Urządzanie sypialni dla dziecka [Łódź] 

IKEA usługi dodatkowe

IKEA

IKEA usługi dodatkowe

Żeby wyprodukować sześć spotów reklamowych z usługami dodatkowymi IKEA w rolach głównych, potrzebowaliśmy trzech nocy w IKEA Janki… Ekipa The Fog stanęła na wysokości zadania. Zobaczcie sami!

Domówka w IKEA

IKEA

Domówka w IKEA

Zrobiliśmy listę gości na pierwszą w Polsce Domówkę w IKEA. Na imprezę można było się wkręcić, biorąc udział w konkursie na Facebooku.
Ale się działo! Zobaczcie sami…

IKEA – Ty Tu Urządzisz! 

IKEA

IKEA – Ty Tu Urządzisz! 

Idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy szukają inspiracji dla swojego domu, kierując się przy tym prostą zasadą “TY TU URZĄDZISZ”. Trzy redaktorki serwujące czytelnikom garść praktycznych porad o aranżacji wnętrz, szczyptę DYI i relacje z wizyt w IKEA. A wszystko to w lekkiej, lifestylowej odsłonie z pięknymi zdjęciami. Uczciwie ostrzegamy, że regularne czytanie artykułów na blogu kończy się częstszymi wizytami w sklepach IKEA.